piątek, 30 października 2009

Ciasto latte macchiato

Zupełnie nie w moim stylu, ale wyjątkowo dobre. Coś dla wielbicieli kawy i słodyczy - pyszne, trójwarstwowe , mocno kawowe ciasto - w sam raz do popołudniowej małej czarnej. Przepis pochodzi z Galerii potraw, od siebie dodałam odrobinę likieru kawowego do każdej z warstw - i taką wersję serdecznie polecam :)

Ciasto:
1/4 szkl. cukru
5 jajek
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżki gorzkiego kakao
2 łyżki maku (suchego)
1 łyżka mielonej kawy (suchej)
ew. 1-2 łyżki mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Krem:
3 łyżki mąki
2 łyżki mąki ziemniaczanej
6 łyżek cappuccino w proszku
1/4 szklanki cukru
1/2 l mleka
200 g masła
1 łyżka likieru kawowego
Śmietana:
1/2 l śmietany kremówki
żelatyna
2 łyżki likieru kawowego
Ciasto: Przygotować jak biszkopt - suche składniki połączyć, białka ubić z cukrem na sztywną pianę, kolejno dodawać żółtka, na końcu delikatnie wmieszać suche składniki. Piec ok. 40-45 min. w 175'C. Ostudzić, nasączyć delikatnie likierem kawowym.
Krem: W pół szklanki mleka rozmieszać wszystkie składniki poza masłem. Resztę mleka zagotować, dodać pozostałe składniki (oprócz masła) - ugotować tak jak budyń (mocno gęstnieje). Ostudzić, zmiksować z zimnym masłem - wstawić na ok. 1 godz. do lodówki. Wyłożyć na zimne ciasto, wstawić do lodówki na ok. 2-3 godziny.
Śmietana: śmietanę ubić na sztywno (można dodać trochę cukru pudru), połączyć z żelatyną (wg wskazówek na opakowaniu żelatyny) oraz likierem). Wyłożyć na krem.
Gotowe ciasto schłodzić przez kilka godzin (najlepiej całą noc) w lodówce. Przed podaniem oprószyć kakao.
Smacznego!

poniedziałek, 26 października 2009

Placki dyniowe z imbirem

Sezon dyniowy w pełni :) I bardzo się cieszę z tego, że dostęp do internetu odzyskałam właśnie teraz - akurat w czasie, kiedy na stole królują bardzo smaczne i fotogeniczne potrawy z tego wszechstronnego warzywa. Dziś więc dzielę się przepisem na dyniowe placuszki, przygotowane na wzór placków ziemniaczanych, doprawione imbirem idealnie komponującym się z dynią. Proponuję od razu przygotować podwójną porcję!

ok. 200-300 g startej na dużych oczkach dyni (bez skóry i pestek)
1 jajko
1/2 szklanki mąki
1,5 - 2 łyżeczki startego imbiru (ok. 1,5 cm korzenia)
sól, pieprz
ewentualnie odrobina masła
Białko ubić na pianę. Dynię wymieszać z mąką, imbirem, żółtkiem (żółtko można utrzeć z 1 łyżką masła), przyprawić, delikatnie połączyć z pianą z białek. Nakładać łyżką na patelnię i smażyć z obu stron na rozgrzanym oleju (tak jak placki ziemniaczane). Można podać z sosem (pomidorowym, jogurtowym), można same - i tak i tak są pyszne!
Smacznego :)

piątek, 9 października 2009

Ciasteczka cytrynowo-pistacjowe

Pyszne, kruche ciastka dla wielbicieli cytrynowych wypieków (są naprawdę barrrdzo cytrynowe!). Proste i szybkie w wykonaniu, z ciekawym dodatkiem pistacji - idealne do popołudniowej herbatki :) Przepis pochodzi z chorwackiego bloga NLO.

110 g masła
30 g cukru pudru
otarta skórka z jednej dużej lub dwóch mniejszych cytryn
1 łyżeczka soku z cytryny
140 g mąki pszennej
szczypta soli
30 g drobno posiekanych pistacji
Masło (w temperaturze pokojowej) utrzeć z cukrem pudrem na gładką masę. Dodać skórkę i sok z cytryny - wymieszać. Zagnieść ciasto z mieszaniną mąki, soli i posiekanych orzechów. Ciasto uformować w wałek o średnicy ok.3 cm., zawinąć w folię i odłożyć do lodówki na ok. 2 godz. Po tym czasie pokroić na plasterki o grubości ok. 0,5 cm, piec 10 min. w 200'C.
Smacznego!

wtorek, 6 października 2009

Gulasz libański z ciecierzycy

Dziś przepis z mojej ulubionej Kuchni postnej Hanny Szymanderskiej. Gulasz, którego główne składniki to bakłażan, ciecierzyca i pomidory jest naprawdę wyśmienity - bardzo rozgrzewający, a niesamowicie aromatyczna mieszanka przypraw, jaką należy przygotować do tej potrawy to po prostu mistrzostwo świata! Serdecznie polecam na jesienny obiad :)

1 szkl. ciecierzycy
3-4 szkl. przegotowanej wody
1-2 bakłażany
4 pomidory (bądź 1 puszka)
3 ząbki czosnku
1 duża cebula
4 łyżki oliwy
1/2 łyżeczki nasion kolendry
1/2 łyżeczki nasion kminku
1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
sól, pieprz

Ciecierzycę namoczyć na noc, następnego dnia opłukać, zalać wodą tak, by wszystkie ziarna były przykryte, zagotować. Gotować ok. 1/2 godziny na małym ogniu - miękką odcedzić. Bakłażana pokroić w kostkę, zasypać solą i poczekać 30 min. aż puszczą gorzki sok, opłukać, odcedzić. Cebulę i czosnek poddusić na oliwie, przyprawy rozetrzeć w moździerzu i posypać nimi miękką cebulę i czosnek, wymieszać, chwilę podsmażyć. Dodać bakłażana, wymieszać dokładnie by nabrał smaku przypraw i cebuli - dusić na większym ogniu ok. 5 min. Dodać ciecierzycę i pokrojone pomidory, doprawić odrobiną soli i pieprzu, dusić pod przykryciem ok. 20 minut. Smacznego!

czwartek, 1 października 2009

Sernik kokosowy

Dzisiejsza propozycja to popisowy sernik mojej mamy (z przepisu Pani Lili K.). Delikatne kruche ciasto, puszysta masa serowa i kokosowy wierzch (przepyszny - mówią nawet ci, których kokosowe wiórki zwykle raczej wnerwiają :)) to przepis na ciasto, obok którego nie można przejść obojętnie! Smakuje zarówno z dodatkami (proponuję owoce i cukier puder) jak i bez - bardzo, bardzo polecam :)

Spód:
1 szkl. mąki (w razie potrzeby można dodać więcej)
1/2 szkl. cukru
1 jajko
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/4 kostki masła
Masa serowa:
700 g zmielonego twarogu
4 żółtka
1 szkl. cukru
2 łyżki oleju
1 opakowanie cukru z wanilią
1,5 szkl. mleka
budyń waniliowy
Kokosowa pierzynka:
4 białka
4 łyżki cukru
100-150 g wiórków kokosowych
Ze składników na spód zagnieść kruche ciasto, rozwałkować, wyłożyć na blachę. Budyń rozpuścić w 1,5 szkl. mleka, zmiksować z pozostałymi składnikami masy serowej - wylać na ciasto, piec 45 min. w 180-190'C. Białka ubić z cukrem na pianę, wmieszać wiórki kokosowe, wyłożyć na podpieczony sernik, piec jeszcze 15 min. Pyszny na ciepło i na zimno!